MyCouncil®  |  Cart (0)  |  Join  |  Sign In

Share This

School Night Join Scouting Nights by County

Baxter County

Nelson Wilks Herron Elementary (Pack 156) – August 24 at 6:30 pm

Hackler Intermediate (Pack 156) – August 31 at 6:00 pm

Amanda Gist Elementary (Pack 165) – August 31 at 6:30 pm – Reports to Flippin Elementary

Arrie Goforth Elementary (Pack 499) – September 26 at 6:00 pm

Benton County

Bentonville

Central Park Elementary (Pack 36) - Thursday, September 28 @ 6:30 pm

Willowbrook Elementary (Pack 36) - Thursday, August 31 @ 6:30 pm

Gamble Elementary (Centerton) (Pack 121) - Thursday, August 24 @ 6:30 pm

Elm Tree Elementary (Pack 121) - Tuesday, September 19 @ 6:30 pm

Mary Mae Jones Elementary (Pack 525) - Thursday, September 21 @ 6:30 pm

R.E.Baker Elementary (Pack 525) - Thursday, August 24 @ 6:30 pm

Sugar Creek Elementary (Pack 3410) - Thursday, August 31 @ 6:30 pm

Thomas Jefferson Elementary (Pack 3410) - Thursday, August 31 @ 6:30 pm

Apple Glen Elementary (Pack 3410)

Cooper Elementary (Bella Vista) (Pack 3410) - Tuesday, August 29 @ 6:30 pm

Osage Creek Elementary - Tuesday, September 26 @ 6:30 pm

Decatur

Decatur Elementry

Gentry

Gentry Primary (K-2nd)

Gentry Intermediate (3rd-5th)

Gravette

Duffy Elementary (Gravette) (Pack 3410)

Gravette Upper Elementary (Pack 3410)

Rogers

St. Vincent de Paul (Pack 5) - Thursday, September 7 @ 6:00 pm

Lowell Elementary Pack 9) - Tuesday, September 12 @ 6:30 pm

Tucker Elementary (Pack 9) - Tuesday, September 5 @ 6:30 pm

Janie Darr Elementary (Pack 9) - Thursday, September 24 @ 6:30 pm

Mathias Elementary (Pack 12) - Monday, September 18 @ 6:30 pm

Northside Elementary (Pack 12) - Tuesday, September 12 @ 6:30 pm

Reagan Elementary (Pack 12) - Monday, September 11 @ 6:30 pm 

Bellview Elementary (Pack 12) - Tuesday, September 19 @ 6:30 

Eastside Elementary (P77) - Thursday, August 24th @ 6:30 pm

Frank Tillary Elementary (P77) - Tuesday, September 5 @ 6:30 pm

Grace Hill Elementary (P77) - Thursday, September 14 @ 6:30 pm

Bonnie Grimes Elementary (P77) - Thursday, September 21 @ 6:30 pm

Arkansas Arts Academy (P81) - Tuesday, August 29th @ 6:30 pm

Westside Elementary (P81) - Thursday, September 28 @ 6:30 pm

Old Wire Elementary (P81) - Thursday, September 14 @ 6:30 pm

Russell Jones Elementary (P81) - Tuesday, September 12 @ 6:30 pm

Pea Ridge

Pea Ridge Primary (K-2nd) (Pack 911) - Monday, September 18 @ 6:30 pm

Pea Ridge Intermediate (3rd-5th) (Pack 911) - Monday, September 18 @ 6:30 pm

Garfield Elementary (Pack 911) -  Monday, September 18 @ 6:30 pm                  

Siloam Springs

Northside Elementary (K-1st) (Pack 232)     

Southside Elementary (4th-5th) (Pack 232)

Allen Elementary (2nd-3rd) (Pack 232)

Boone County

Valley Springs Elementary (Pack 160) – August 24 at 7:00 pm

Valley Springs Middle (Pack 160) – August 24 at 7:00 pm – Reports to Valley Springs Elementary

Eagle Heights Elementary (Harrison) (Pack 132) – August 31 at 7:00 pm

Forest Heights Elementary (Harrison) (Pack 160) – August 31 at 7:00 pm

Skyline Heights Elementary (Harrison) (Pack 38) – August 31 at 7:00 pm

Woodland Heights Elementary (Harrison) (Pack 132) – August 31 at 7:00 pm

Lead Hill Elementary (Pack 179/Pack 500) – September 11 at 6:30 pm

Omaha Elementary (Den Organization) – September 11 at 6:30 pm

Alpena Elementary (Den Organization) – September 12 at 7:00 pm

Bergman Elementary (Pack 179) – September 14 at 6:30 pm

Bergman Intermediate (Pack 179) – September 14 at 6:30 pm – Reports to Bergman Elementary

Harrison Middle School (Pack 38) – September 14 at 7:00 pm

Carroll County

Berryville Elementary (Pack 128) – August 31 @ 6:30 pm

Berryville Intermediate (Pack 128) - August 31 @ 6:30 pm

Green Forest Elementary (Pack 188) - September 7 @ 6:30 pm

Green Forest Intermediate (Pack 188) - September 7 @ 6:30 pm

Eureka Springs Elementary (Pack 67) - September 12 @ 6:30 pm

Eureka Springs Middle School (Pack 67) - September 12 @ 6:30 pm

 

Crawford County

Alma Primary (Pack 33) – 8/29 @ 6:00 pm

Alma Intermediate (Pack 33) – 8/29 @ 6:00 pm - Reports to Alma Primary

Cedarville Elementary (Pack 45) – 8/29@ 6:00 pm

Cedarville Middle School (Pack 45) – 8/29@ 6:00 pm - Reports to Elementary

Rena Elementary (Pack 45) – 8/31@ 6:00 pm

Central Elementary (Pack 45) – 8/31@ 6:00 pm

City Heights Elementary (Pack 45) – 8/31@ 6:00 pm

Parkview Elementary (Pack 45) – 8/31@ 6:00 pm

Tate Elementary (Pack 84) – 8/31@ 6:00 pm

Mountainburg Elementary (Pack 2761) – 9/5@ 6:00 pm

Mountainburg Middle School (Pack 2761) – 9/5@ 6:00 pm - Reports to Mountainburg Elementary

Marvin Primary (Pack 39) – 9/7@ 6:00 pm

Millsap Intermediate (Pack 39) – 9/7@ 6:00 pm - Reports to Marvin Primary

King Elementary – 9/11@ 6:00 pm

Franklin County

Ozark Upper Elementary (Pack 74) – 9/7 @ 6:00 pm

Milton Elementary (Pack 74) – 9/7 @ 6:00 pm - Reports to Upper Elementary

Charleston Elementary (Pack 4031) – 9/11@ 6:00 pm

Charleston Middle School (Pack 4031) – 9/11@ 6:00 pm - Reports to Elementary

County Line Elementary – 9/21@ 6:00 pm

Johnson County

Pyron Elementary (Clarksville) (Pack 76) – September 7 at 6:00 pm

Clarksville Primary (Pack 76) – September 7 at 6:00 pm – Reports to Pyron Elementary

Kraus Middle School (Clarksville) (Pack 76) – September 7 at 6:00 pm – Reports to Pyron Elementary

Lamar Elementary (Pack 76) – September 11 at 6:00 pm

Lamar Middle School (Pack 76) – September 11 at 6:00 pm – Reports to Lamar Elementary

Westside Elementary (Hartman) (Pack 76) – September 12 at 6:00

Logan County

Paris Elementary (Pack 41) – 8/17 @ 6:00 pm

Paris Middle School (Pack 41) – 8/17 @ 6:00 pm – Reports to Paris Elementary

Scranton Elementary (Pack 41) – 8/24 @ 6:00 pm

Booneville Elementary (Pack 1009) – 9/19 @ 6:00 pm

Booneville Middle School (Pack 1009) – 9/19 @ 6:00 pm - Reports to Booneville Elementary

Magazine Elementary (Pack 1009) – 9/19 @ 6:00 pm

Madison County

Huntsville Primary (K-2nd) (Pack 90) - August 31st @ 6:30pm

Huntsville Elementary (Pack 90) - August 31st @ 6:30

Kingston Elementary (Pack 90) - August 31st @ 7:00pm

Marion County

Bruno-Pyatt Elementary (Pack 111) – August 24 at 6:30 pm

Yellville-Summit Elementary (Pack 111) – August 29 at 6:30 pm

Yellville-Summit Middle (Pack 111) – August 29 at 6:30 pm – Reports to Yellville-Summit Elementary

Flippin Elementary (Pack 165) – August 31 at 6:30 pm

Newton County

Jasper Elementary (Pack 446) – September 18 at 6:30 pm

Mt. Judea Elementary (Pack 446) – September 19 at 6:30 pm

Western Grove Elementary (Pack 132) – September 19 at 6:30 pm

Pope County

Oakland Heights Elementary (Russellville) (Pack 182/Pack 210) – August 29 at 6:00 pm

Dwight Elementary (Russellville) (Pack 182/Pack 210) – August 29 at 6:00 pm

Russellville Upper Elementary (Pack 182/Pack 210) – August 29 at 6:00 pm – Reports to Dwight Elementary

Atkins Elementary (Pack 228) – September 5 at 6:00 pm

Atkins Middle School (Pack 228) – September 5 at 6:00 pm – Reports to Atkins Elementary

Hector Elementary (Pack 228) – September 5 at 6:00 pm

Center Valley Elementary (Pack 182/Pack 210) – September 5 at 6:00 pm

Crawford Elementary (Pack 182/Pack 210) – September 5 at 6:00 pm

Sequoyah Elementary (Pack 182) – September 7 at 6:00 pm

London Elementary (Pack 182/Pack 210) – September 7 at 6:00 pm

St. John Catholic School (Pack 210) – September 7 at 6:30 pm

Dover Elementary (Den Organization) – September 21 at 6:00 pm

Searcy County

Leslie Elementary (Pack 150) – August 22 at 6:00 pm

Marshall Elementary (Pack 150) – August 22 at 6:30 pm

St. Joe Elementary (Den Organization) – August 22 at 7:00 pm

Sebastian County

Carnall Elementary (Pack 19) – 8/17 @ 6:00 pm

Christ the King (Pack 20) – 8/17 @ 6:00 pm

Sunnymeade Elementary (Pack 7) – 8/17 @ 6:00 pm

Immaculate Conception (Pack 3) – 8/22 @ 6:00 pm

Albert Pike Elementary (Pack 7) – 8/22 @ 6:00 pm

Orr Elementary (Pack 19) – 8/22 @ 6:00 pm

Ballman Elementary (Pack 19) – 8/22 @ 6:00 pm

Barling Elementary (Pack 302) – 8/22 @ 6:00 pm

St. Bonafice (Pack 20) – 8/22 @ 6:00 pm

Cook Elementary (Pack 123) – 8/22 @ 6:00 pm

Beard Elementary (Pack 123) – 8/22 @ 6:00 pm

Sutton Elementary (Pack 7) – 8/24 @ 6:00 pm

Bonneville Elementary (Pack 7) – 8/24 @ 6:00 pm

Fairview Elementary (Pack 19) – 8/24 @ 6:00 pm

Woods Elementary (Pack 302) – 8/24 @ 6:00 pm

Cavanaugh Elementary (Pack 123) – 8/28 @ 6:00 pm

East Pointe Elementary (Pack 1989) – 8/31@ 6:00 pm

Westwood Elementary (Pack 53) – 8/31@ 6:00 pm

Lavaca Elementary (Pack 674) – 9/7@ 6:00 pm

Lavaca Middle School (Pack 674) – 9/7 @ 6:00 pm - Reports to Lavaca Elementary

Tilles Elementary (Pack 1) – 9/7 - Sign up 3:30pm

Spradling Elementary (Pack 1) – 9/12 @ 6:00 pm

Morrison Elementary (Pack 1) – 9/12 @ 6:00 pm

Trusty Elementary (Pack 1) – 9/12 @ 6:00 pm

Hartford Elementary (Pack 24) – 9/12 @ 6:00 pm

Hackett Elementary (Pack 24) – 9/12 @ 6:00 pm

Howard Elementary (Pack 1) – 9/18 @ 6:00 pm

Scott County

Waldron Elementary (Pack 59) – 9/5 @ 6:00 pm

Waldron Middle School (Pack 59) -9/5 @ 6:00 pm Report to Elementary

Mansfield Elementary (Pack 330) – 9/7 - Sign up at 4:30pm

Mansfield Middle School (Pack 330) – 9/7 Report to Primary

Washington County

Elkins Primary (Pack 460) - September 19 @ 6:30 pm

Elkins Elementary (Pack 460) - September 19 @ 6:30 pm

Elkins Middle (Pack 460) – September 19 @ 6:30 pm

Farmington Folsom Primary (1st-3rd) (Pack 99) August 29th @ 6:30pm

Farmington Pop Williams Primary (1st- 3rd) (Pack 99) August 29th @ 6:30pm

Farmington Ledbetter Elementary School (4th-5th) (Pack 99) August 29th @ 6:30pm

Farmington Randall G Lynch Middle School- (Pack 99) August 29th @ 6:30pm

Greenland Elementary (Pack 95) – August 22nd @ 6:30pm

Greenland Middle (Pack 95) - August 22nd  @ 6:30pm

Lincoln Elementary- September 14th @ 6:30pm

Lincoln Middle- September 14th @ 6:30pm

Prairie Grove Primary (K-2) (Pack 94)- September 14th @ 6:30pm

Prairie Grove Elementary (3-4) (Pack 94) - September 14th @ 6:30pm

Prairie Grove Middle (4-5) (Pack 94) - September 14th @ 6:30pm

St. Paul Elementary (Pack 460)- September 19 @ 6:30 pm

West Fork Elementary (Pack 95) – August 22nd @ 6:30pm

West Fork Middle (Pack 95) - August 22nd @ 6:30pm

Fayetteville

Asbell Elementary (Pack 854) – September 21 @ 7:00 pm

Butterfield Elementary (Pack 46) – September 11 @ 6:30 pm

Happy Hollow Elementary (Pack 854) – September 5 @ 6:30 pm

Holcomb Elementary (Pack 854) - September 11 @ 6:30 pm

Leverette Elementary (Pack 854) - September 18 @ 6:30 pm

Owl Creek Elementary- September 25 @ 6:30 pm

Root Elementary (Pack 46) - September 11 @ 6:30 pm

St. Joseph Catholic School (Pack 60)  – August 30th @ 6:30 pm

The New School – August 30th @ 6:30 pm

Vandergriff Elementary (Pack 65) - August 29th @ 7:00 pm

Washington Elementary (Pack 854) - September 31 @ 6:30 pm

Holt Middle School-October 7 @ 7:00 pm

Springdale

Bayyari Elementary – September 5th @ 6:30 pm

Bernice Young Elementary- September 5th @ 6:30 pm

Elmdale Elementary- September 21 @ 6:30 pm

George Elementary- September 26 @ 6:30 pm

Harp Elementary (Pack 107) - August 28th @ 6:30pm

JB Hunt Elementary (Pack 29) – September 5th @ 6:30pm

Jones Elementary – September 5th @ 6:30pm

Lee Elementary (Pack 107)-- September 21 @ 6:30 pm

Linda Childers Elementary- August 28th @ 6:30pm

Monitor Elementary-- September 19 @ 6:30 pm

Montessori Academy - October 3 @ 6:00 pm

Parson Hills Elementary- September 5th @ 6:30pm

Shaw Elementary (Pack 29) – September 5th @ 6:30pm

Sonora Elementary- August 28th  @ 6:30pm

T.G. Smith Elementary (Pack 29) – September 5th @ 6:30 pm

Hunt Elementary (Pack 29) – September 5th @ 6:30pm

Turnbow Elementary (Pack 29) – August 28th @ 6:30pm

Tyson Elementary –- September 25th @ 6:30 pm

Walker Elementary- September 5th @ 6:30pm

Westwood Elementary (Pack 107) –

Yell County

Danville Elementary (Pack 170) – 8/17 @ 6:00 pm

Dardanelle Primary (Pack 316) – 8/24 @ 6:00 pm

Dardanelle Intermediate (Pack 316) – 8/24 @ 6:00 pm Report to Dardanelle Primary

Two Rivers Elementary (Pack 170) – 8/24 @ 6:00 pm Reports to High School

Western Yell Elementary (Pack 170) – 8/24 @ 6:00 pm

 

 

Copyright © 2011-2017 Westark Area Council. All rights reserved
Web Site Powered By ScoutTools®